Včelaření je záliba, která je korunovaná sladkým medem.
Včelstvo ve včelím úlu je na vrcholu svého rozvoje v červenci a má tři až čtyři kila, je to asi třicet až čtyřicet tisíc včel v jednom úlu. Tam je jedna královna, kterou včelaři označuji barevnou značkou, aby znali její stáří a lépe ji v úle viděli a mohli ji věnovat mimořádnou opatrnost. Včela dělnice žije v létě asi měsíc, upracuje se. Podzimní populace žije někdy až do května, podílí se na tvoření tepla v úlu přes zimu. Nikdy nespí a věnuje se výchově jarního včelího plodu.
Zásadním přínosem včelaření v obci je zajištění opylení ovocných kultur, které jsou soustředěny v obci, tedy kolem lidských obydlí. Bez opylení by mnohé ovoce na plodonoších nevzniklo a květy by pouze opadly.
Ve středověku včelaři se nazývali BRTNÍCI a med se nazýval STRDÍM. Včelaři v té době měli výsadu v tom, že tvořili vrchností uznávaný cech.
Včelaři se mezi sebou oslovuji "příteli". Bítovští včelaři začali přátelství utužovat dvoudenními výlety za poznáním – Nasavrky, Žďár nad Sázavou, Olomoucko.
V současné době je v naší obci činných 10 včelařů, kteří se zapojují do organizace obecních akcí, kde prodávají včelí produkty – med, svíčky, perníčky, zákusky a medovinu. Převzali rovněž „patronát“ nad nově vysázenou švestkovou alejí nad rybníky, kde se zavázali stromy zastřihávat a korigovat koruny, což je u švestky velmi důležité.
Finanční zisk a podporu pak používají na pokrytí nákladů k léčení včel v boji s VAROÁZOU, která naše včely trápí. Parazit VAROADESTRUKTOR decimuje naše včely a jen bojem s tímto parazitem se nám daří udržet včelí roje, aby neuhynuly.
Aktualizováno v lednu 2024
VČELY
Když jarní slunce včelín prohřeje,
ozve se bzučení plné naděje,
že skončil zimy čas.
Z česna pak první včely vyletí,
a včelař plný dojetí ví,
že vrátí se zas.
Společně zimu přečkaly bez boje,
a bez velikého prostoje,
letí hledat sladký květ.
Včelař šel spát a z mého pohledu,
sní svůj krásný sen o medu
a ze spaní volá,ať vrátí se zpět!
U příležitosti životního jubilea včelaře
prosinec 2023
Kupka Zdeněk