Poradna Mojra - rady do života

06.12.2021

Coming out: Co dělat, když se dítě "vyoutuje"?

Jana (46 let): To, že bude milostný život mojí dcery trochu jiný, jsem začala vnímat, když přišla puberta. Na každou otázku ohledně kluků vždycky tak divně odsekla. Naopak k nám domů chodila její dobrá kamarádka, nebo aspoň to jsem si nejdříve myslela. Až do chvíle, kdy jsem je viděla, jak se drží za ruce. V ten moment mi začalo všechno docházet. Zakrátko na to dcera přišla s tím, že nám musí něco povědět.

Coming out byl popsán jako zásadní součást vývoje lesbické, gay a bisexuální identity. Hraje významnou roli v duševním zdraví sexuálních menšin ve společnosti. Stručně a jednoduše se jedná o přiznání své sexuální orientace na veřejnosti. Jakou roli v tomto procesu hraje rodič? Jak může svému dítěti s touto náročnou životní situací pomoci? Nejen to si přiblížíme v následujícím článku.

Informujte se

Coming out před rodiči bývá jedním z nejtěžších kroků v tomto procesu. Dítě nechce rodiče ničím zklamat a bojí se, jaká bude reakce. O to víc, pokud jste doma nikdy nic podobného neřešili. Jestli přeci jen něco tušíte a chcete vašemu dítěti situaci usnadnit, informujte se. V dnešní době chytrých telefonů, počítačů a internetu vám stačí pár kliknutí a najdete spoustu užitečných informací. Ty vám pomohou pochopit, čím si vaše dítě prochází. Pokud si nejste jisti, co a kde hledat, můžete se obrátit i na odborníky z řad psychologů nebo pedagogických poradců.

Zákazy nepomůžou

Z řady výzkumů vyplývá, že v této životní situaci potřebují děti především podporu. Neznamená to, že musíte mít k této problematice nutně pozitivní postoj. Důležité ale je dítě ujistit, že ho budete mít stále rádi a že na něj nezanevřete. Zákazy nemají žádný smysl, docílíte tím pouze toho, že se vaše dítě bude ještě více trápit. Je třeba si uvědomit, že se v tomto období cítí zmateně a možná i osamoceně. Zákazy navíc mohou způsobit to, že se dítě "zasekne". Činnosti, které ho dříve bavily, ho bavit přestanou, může se mu přestat dařit ve škole a to není dobré ani pro něj, ani pro vás.

Nebojte se obrátit na odborníky

Pokud i přes veškerou vaši snahu, není situace doma ideální, možná je pravý čas obrátit se na odborníka. Vaše dítě se může stydět probírat právě tyto věci přímo s vámi. Přítomnost třetí osoby by mu tak mohla pomoct se otevřít a dostat ze sebe vše, co ho trápí. Na konzultaci můžete jít buď společně, nebo se postupně vystřídat individuálně a sezení pak hromadně zakončit. Odborník vám může doporučit řadu tipů, jak s vaší ratolestí správně komunikovat. 


PhDr. Michaela Miechová
Psycholožka a majitelka poradny Mojra.cz
www.mojra.cz