Poradna Mojra - Jak dětem říci o rozvodu?

06.04.2021

JAK DĚTEM ŘÍCI O ROZVODU?

Rozvod rodičů je pro děti náročný, jak moc je ale poznamená, záleží také na tom, jak k tomu rodiče přistoupí. Důležité je mít na paměti, že situace okolo rozvodu je náročná i pro rodiče samotné. Ve hře je spousta emocí a často i nedořešených otázek. Rodiče se proto někdy vyhýbají tomu, aby si s dětmi na toto téma promluvili, bojí se, jak budou reagovat a zda jim to neublíží. Nutno dodat, že děti jsou velmi vnímavé a existuje poměrně velká šance, že už delší dobu pozorují,

že se doma mezi maminkou a tatínkem něco děje, něco není v pořádku. Protože žádné bližší informace nemají, dostává se ke slovu jejich fantazie - přemýšlí, co se to vlastně děje a jestli za to třeba nemohou ony. V případě, že jste se s partnerem na rozvodu dohodli, nemá cenu rozhovor s dětmi odkládat. Jednak proto, že mohou být současnou situací velmi zmatené, ale také proto, že odkládáním se zvyšuje riziko, že o rozvodu poví dítěti někdo jiný. Ať už cíleně nebo náhodou.

Jak takový rozhovor načasovat? Rozhodně se nedoporučuje na dítě všechno vychrlit v návalu prvotních emocí. Nejprve si rozvod zpracujte vy sami. Je možné, že jste kvůli tomu smutní nebo naštvaní a že chcete tyto emoce s někým sdílet. To je v pořádku. Obraťte se na přátele nebo příbuzné. Nikoli na dítě. Stejně tak není vhodné stavět dítě do situace, kdy by mělo rozhodovat za vás. "Co myslíš, měli bychom to s tatínkem ukončit?" Opět - své pochybnosti a nejistoty v tomto případě proberte spíše s dobrým kamarádem, příbuzným nebo psychologem, nikoli s dítětem. Nedoporučuje se rozhovor o rozvodu začínat před spaním nebo těsně před odchodem do školy.

Ve dvou nebo každý zvlášť? Toť otázka. Pokud to jde, zkuste být u rozhovoru oba. Domluvte se, co a jak dítěti chcete říct. Není potřeba zacházet úplně do všech detailů, ale doporučujeme říct dítěti pravdu. Dejte mu čas, aby všechno vstřebalo a určitě se připravte na případně otázky. Je možné, že jich bude spousta. Neslibujte nesplnitelné, jen abyste dítě uchlácholili, protože dítě si tyto sliby bude pamatovat. V případě, že si neumíte představit, že by společný rozhovor proběhl bez hádek, měl by s dítětem promluvit ten, který je schopen celou situaci vysvětlit v klidu. Vyhněte se jakékoli citové manipulaci s dítětem nebo ponižování a očerňování druhého partnera, který u rozhovoru není přítomen.

Reakce dětí bývají různé a liší se v závislosti na věku. Menší děti si rozvod často vyčítají a obviňují sami sebe. Je velmi důležité, abyste jim zdůraznili, že nic z toho není jejich vina a že jej oba máte stále rádi. Na tom, že jste jeho rodiči se nic nemění. Starší děti pak mají tendenci hledat viníka v jednom z rodičů. Některé děti budou plakat, jiné se budou vztekat. Možná vás váš potomek překvapí pozitivní reakcí a odpovědí, že to bude lepší, protože slyší, že se pořád hádáte. Může se ale taky stát, že si dítě po rozhovoru odejde prostě hrát, jako by se nic nestalo. Nebojte se ho zeptat, zda pochopilo, co to všechno vlastně znamená nebo o čem teď přemýšlí.

Na závěr si pojďme shrnout to nejdůležitější. Jak dítěti rozvod oznámíte, bude mít vliv na to, jak moc ho celá situace poznamená. Zlatým pravidlem je, abyste se snažili být během rozhovoru klidní a vyhnuli se křiku a hádkám. Ty jsou bohužel v tomto napjatém období časté. Rozvod je samozřejmě náročný i pro vás a máte-li být před dítětem v klidu, je potřeba, abyste mysleli i na sebe. Nebuďte na to sami - proberte situaci s přáteli, promluvte třeba s těmi, kteří si už podobnou situací prošli. Využít můžete i speciální rodičovské linky nebo se poradit s psychologem.

PhDr. Michaela Miechová
Psycholožka a majitelka poradny Mojra.cz
www.mojra.cz