Poradna Mojra - Proměny firemních benefitů

06.05.2021

Proměny firemních benefitů: Firmy myslí na duševní zdraví svých zaměstnanců

V posledním roce se toho změnilo opravdu hodně. Domácnosti jsou neustále plné - děti se učí z pokojíčků, rodiče hledají pracovní místo v obýváku, ložnici i kuchyni. Mnohé rodinné a partnerské vztahy dostávají v souvislosti s neustálou přítomností všech členů rodiny pořádně zabrat.

Naše poradna se psychologickému poradenství věnuje už od roku 2015 a nemohli jsme si nevšimnout, že se potřeby a starosti lidí právě během posledního roku docela proměňují. Stále se objevuje mnoho partnerských krizí a problémů, především, co se komunikace týče, mnohem víc se však také setkáváme s výchovnými problémy, tématem závislostí, samoty, pracovního vyhoření, stresu a stereotypu.

Nové starosti, nové potřeby a hodnoty

To, co před rokem lidé vnímali jako příjemnou změnu a možnost odpočinku, nyní vnímají jako nutné zlo. Jeden příklad za všechny - firemní benefit ve formě home office. Kdysi velmi oblíbený, dnes mnohými spíše trpěný. Pracovní život se s tím osobním prolíná víc než kdy jindy a je proto jasné, že prolínat se budou také osobní a profesní problémy. To samozřejmě platilo už dříve, určitě si sami vybavíte den, kdy vás v práci všechno štvalo, nic se nedařilo a po příchodu domů ono naštvání a podrážděnost pokračovaly. A funguje to samozřejmě i obráceně - pokud vás dlouhodobě něco tíží v osobním životě, chtě nechtě vám tímto směrem ubíhají myšlenky také v práci. V současné situaci je však tohle všechno tak nějak silnější a viditelnější...

Proměny firemních benefitů

Zaměstnavatelé si toho naštěstí také všimli a postupně na to reagují. Duševní pohoda, zdravý životní styl a pohyb. Tři oblasti, které nabývají na důležitosti. Firmy proto v poslední době směřují nabídku firemních benefitů právě tímto směrem. Benefity většina společností neruší, ale upravuje jejich profil. Mnoho starých benefitů je v současné době vzhledem k restrikcím zcela nevyužitelných, o některé zase momentálně nikdo moc nestojí (například právě o již zmíněný home office). Větší důraz je kladen na duševní pohodu, a tak do nabídky firemních benefitů přibyla psychologická péče.

Firemní psycholog

Psycholog přes firmu? To jde? Ano, ale mnoho lidí o této možnosti vůbec netuší. Pokud v poslední době cítíte, že je toho na vás příliš, zkuste zjistit, zda váš zaměstnavatel v nějaké formě psychologickou péči zprostředkovává. Možností je hned několik: ve vaší společnosti může být přímo zaměstnán firemní psycholog nebo zaměstnavatel navázal dohodu s psychologem externě (v praxi to pak vypadá tak, že psycholog na vaše pracoviště může dojíždět nebo bude mít pro zaměstnance dané firmy vyhrazen čas ve své ordinaci, případně se s ním můžete spojit online). Častější je však zprostředkování psychologické péče ve formě firemního benefitu, který pak čerpáte podobně, jak jste byli zvyklí i u jiných benefitů. Pokud váš zaměstnavatel žádnou z těchto možností nenabízí, máme pro vás ještě jeden tip: v některých psychologických poradnách můžete uplatnit také benefitní body mnohých benefitních programů.

Nezapomeňte na sebe myslet i vy sami

Nový trend ve firemních benefitech přišel v pravou chvíli, je příjemné vidět, že zaměstnavatelům není psychická pohoda zaměstnanců lhostejná. Otázkou zůstává, jak a jestli této možnosti zaměstnanci využijí. Mnozí o ni nevědí, jiní stále váhají. Psychologická péče je v České republice bohužel stále určité tabu a lidé mají pocit, že si se všemi starostmi musejí poradit sami. Kdo ví, možná právě tohle bude impulsem pro změnu.


PhDr. Michaela Miechová
Psycholožka a majitelka poradny Mojra.cz
www.mojra.cz