Jdi na obsah Jdi na menu
 

Obecní dům

14. 12. 2010

Souřadnice Loc  49o48‘0,163‘‘N, 18o2’54,591‘‘E

p4010039.jpg

CENTRUM SPOLEČENSKÉHO ŽIVOTA OBCE

V Bítově, koncem 19. a v začátku 20.století, kdy zde žilo přibližně 530 obyvatel, se postavila v roce 1896 budova pro provoz školy. Tato byla dřevěná a své základní vzdělání zde nabývali všechny děti. Posléze však nestačila požadavkům a proto se v roce 1936 přistoupilo k výstavbě zděné budovy včetně bytu pro učitele. V padesátých létech minulého století byla provedena první dílčí rekonstrukce, byly zmodernizovány třídy a provedena přístavba záchodů a kuchyně. V tom období se však již začínal projevovat úbytek obyvatel obce, kdy mnoho z nich využilo rozvoje bydlení v Ostravě, přestěhovala se tam a tím i poklesl počet žáků. Vyučování ve škole bylo proto ukončeno a budova byla rekonstruována na mateřskou školku s celodenním provozem. Po integraci obce k Bílovci však, údajně z důvodu nedostatku pedagogického personálu, byl celodenní provoz zrušen a posléze v roce 1993 došlo k úplnému zrušení provozu školky, děti byly převedeny do mateřské školy v Lubojatech a budova předána do kompetencí Domu dětí a mládeže z Bílovce. Ten zde provozoval některé ze svých aktivit. Velkým štěstím pro budovu, v té době již bývalé školy, bylo osamostatnění Bítova. První zastupitelstvo staronové obce, jako jedno z prvních rozhodnutí, provedlo opravu interiéru budovy. Byl vybudován prostup mezi velkými místnostmi, rekonstruovány podlahy a provedeny další drobné úpravy. S nákladem přibližně 600 000.- Kč, byly vytvořeny podmínky pro pořádání společenských událostí v obci. Budova, vzhledem k novým podmínkám, se začala nazývat Obecní dům Bítov. V roce 1997 byla budova pronajata a nájemce, pan Bohdan Richter, vybudoval výčepní šenk, opravil kuchyň a začal v budově provozovat restauraci. Otevřením restaurace se život v Obecním domě vrátil, i když s jiným určením, místnímu obyvatelstvu. V roce 2001 byl pronájem ukončen a provozování restaurace a ostatní aktivity, přešly do kompetencí obce. Řádné provozování objektu, tak aby bylo v souladu se změněnými hygienickými požadavky, však vyžadovalo úpravy zejména v kuchyni. Proto bylo do úprav vloženo dalších téměř 800 000.- Kč. Po těchto úpravách vznikl soubor společenských místností, složený ze společenského sálu s kapacitou až 65 osob, restaurace pro 50 osob a salónku pro 16 návštěvníků včetně dobře vybavené kuchyně a řádného technického a hygienického zázemí. Pořádají se tu zejména oslavy rodinných výročí, konají se schůze občanských sdružení, besedy, výstavy, školení a po malých technických úpravách umožňujících spojení všech místností, se zde konají i společenské plesy nebo svatební hostiny. V poschodí jsou dvě místnosti bývalého bytu pro učitele a rozsáhlé půdní prostory. Dlouhodobým záměrem obce je adaptace těchto prostor na ubytovací základnu a byt pro správce domu. Náklady na realizaci se předpokládají v objemu 5 mil. Kč. Jelikož společenský sál je využíván pro rodinné oslavy velmi často, je vhodné nahlédnout do kalendáře obsazenosti. Objednávky se realizují u Obecního úřadu v Bítově tel:556 410 229 nebo u personálu restaurace.

 

SPOLEČENSKÝ SÁL

 

 

 20151128_120442.jpg

dscn2229.jpg

Společenský sál vznikl přebudováním „velké třídy“ bývalé školy. Má rozměr 12 x 8 metrů, jedna z delších stran (jižní) je prosvětlena šesti velkými okny. Byla zde provedena hlavně rekonstrukce podlahy. Původní prkenná podlaha, pokrytá neprodyšným PVC, byla napadena houbou a proto byla odstraněna. Podloží bylo nahrazeno prodyšným materiálem s betonovou vyrovnávkou. Samotnou podlahu tvoří kvalitní vlysy ( parkety ), ošetřované nejméně jedenkrát do roka vybroušením a zapracováním ochranné pasty. Tento povrch je vzhledný, nevytváří se prach a je vhodný k tanci. Okna jsou kryta elegantními záclonami s dekoračními závěsy. Osvětlení je stropní se třemi variantami intenzity, zdrojem jsou elegantní, směrově nastavitelná svítidla ve zlaté barvě s žárovkami reflektorového typu. Sál má dva body pro připojení elektrických spotřebičů, s kapacitou dostatečnou pro audio aparaturu, jak pro reprodukovanou, tak živou hudbu ( kvalitní aparaturu je možno rovněž pronajmout ). Na zdech jsou instalovány dekorace přispívající k příjemnému prostředí. Jídelní nábytek představují stoly o rozměru 120 x 80 cm s možností ustavení podle požadované kapacity. Nejvyšší alternativa představuje 64 osob ( u schůzí např. hasičů ), pro možnost využití části prostoru k tanci je doporučováno maximum 45 účastníků. Veškeré židle jsou čalouněné. Prostor je nekuřácký. U sálu je šatna pro odkládání svršků. Pro větší společenské události ( plesy, svatby ) je možno použitím shrnovací mezistěny propojit sál s restaurací.

 

SALÓNEK

Pro pořádání setkání malých kolektivů byla u kuchyně upravena místnost, která v době, kdy budova sloužila školním účelům, byla jídelnou. Záměrem bylo vytvoření nekuřáckého prostředí vysoké estetické úrovně. Místnost je vybavena celoplošným kobercem, na oknech jsou kvalitní záclony a závěsy, zdi zdobí originály olejových obrazů. Místnost je možno upravit k pohodlnému pohoštění až 16 osob.

dscn2225.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RESTAURACE

Pro prostor restaurace bylo využito „malé třídy“ bývalé školy. Nabízí posezení u 9 stolů pro 4 až 6 osob s čalouněnými židlemi. Výčepní prostor ( šenk ) je upraven v přilehlé místnosti, spojení s prostorem pro hosty je velkým oknem se stylovou dekorací. Výzdobu tvoří nástěnné motivy a podhled, v němž je aplikováno intimní osvětlení. Celkové osvětlení místnosti je zabezpečeno stylovými svítidly, zavěšenými na stropě. Větrání zabezpečují dva ventilátory, odvádějící vzduch mimo budovu. V restauraci je televize se satelitním přijímačem.

 

dsc06236.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místnost je shrnovací stěnou propojena se společenským sálem a spojení bývá využíváno při velkých společenských událostech. Z restaurace je možno v letním období přímo vstupovat na zahradní posezení. Restaurace je od červvna 2017 nekuřácká. Není zájmem provozovatele – obce Bítov – dosahování nepřiměřeného zisku, ceny jsou proto přizpůsobeny koupěschopnosti návštěvníků V letním období je personálem restaurace zabezpečena rovněž obsluha na zahradě.

V roce 2017 bylo zázemí Obecního domu rozšířeno o prostor pro volnočasové aktivity v zadní části zahrady, nový hrací prostor pro malé děti a venkovní posezení.

 

dscn1212.jpg

dscn1085.jpg

 

Objednávky společenských, rodinných aj. akcí :

- na Obecním úřadě v úřední dny u p. Hošové N.

- v restauraci Obecního domu u p. Sochorkové P.

 Provozní doba

 

Pondělí                      zavřeno                        

Úterý                          17       -            21,30

Středa                         17        -           21,30

Čtvrtek                       17        -           21,30

Pátek                          17        -           23,00

Sobota                        16        -           22,00

Neděle                        16        -           21,30